Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vikingové

 

Cílem tohoto článku bude přiblížit vikingy, zuřivé severské válečníky, co nejširšímu počtu čtenářů a především vyvrátit nepravdivé mýty, které bohužel o tomto národu v myslích obyčejných lidí panují.

Slovo "viking"

Nejdříve ze všeho se zaměřím na jména tohoto národa. Díky svým loupeživým tažením celým světem, si v mnoha zemích vytvořili mnoho jmen, z nichž nejznámější je asi slovo "vikingové", které také sami používali. Neví se přesně, co slovo znamenalo, existuje několik teorií, např. že je to název podle slova "vik" což znamená "zátoka" takže vikingové by měli být muži ze zátoky (Šlo převážně o předky dnešních Norů, Švédů a Dánů). Další teorie - viking je odvozen od "vig" což znamená boj. Tato teorie naráží na jejich skvělé bojové dovednosti, především se sekerou.

Sami vikingové, jak jsem psal výše, si tak říkali. Jiné národy je nazývali různě: Normané, Dáni, Ascomanné, nebo prostě a jenom "seveřané".

Svými loupeživými nájezdy sužovali především evropu, jejich válečná tažení vzbuzovala hrůzu ve všech tehdejších panovnících. Není se čemu divit, byli to jak vynikající bojovníci, tak nejlepší mořeplavci té doby.

Vzhled Vikingů

Vikingové mezi lidmi vyvolávají představu špinavého, obrovského barbara, s neupravenými vousy, vlasy, letmo posešívaným oblečením z kůží a potřísněným krví. Opak je však pravdou. Vikingové, vysocí okolo 170cm (na tehdejší dobu to bylo opravdu hodně), si hodně potrpěli na svůj vzhled. Věnovali se především svým strong>plnovousům, jež si pečlivě upravovali, splétali do copánků, ozdobovali korálky a dalšími ozdobami (podobně jako trpaslíci).

Vlasy nosili buďto dlouhé, nebo krátké, sčesané dozadu, kryli je povětšinou koženou čapkou.

Boj

Vikingové bojovali často, a dalo by se říci že i rádi. Nebáli se zemřít, doufali, že když budou bojovat statečně a padnou, po smrti si pro ně příjdou služebnice boha Odina (Valkýrie) a odnesou je do Valhally.

Výzbroj, zbraně

Protože vikingové často bojovali, např. při již zmiňovaných loupežných taženích do evropy, potřebovali na to logicky nějakou výzbroj.

Základem výzbroje každého bojovníka byla sekera, kopí a jen zřídka meč (viz. článek chladné zbraně). Také nosívali kruhové štíty. Zámožnější bojovníci nosili i různé kovové zbroje, ti méně bohatí si museli vystačit s vycpávaným kabátcem.

Sekera

Vikingové nepoužívali, jak si mnohdy lidé myslí, obousečné sekery. Používali obouruční, i jednoruční sekery, ty však měly vždy jednostranné ostří, lišily se pouze typem ostří.

Meč

Meče mezi vikingynebyly tak částé jako sekery, v té době byly podstatně dražší a náročnější na výrobu než ony zmiňované sekery. Přesto se jich ve vikingských armádách dalo najít poměrně dost, nikdy sekeru však nevytlačily. Meče používali především králové, náčelníci a další bohatí bojovníci. Mohli si to dovolit.

Severské meče jsou typické svým masivním vzhledem, vikingské široké meče patřily k nejsmrtonosnějším mečům té doby. Čepele mohly být široké až 5cm, ale meče samotné měly oproti jiným typům mečů jen malou záštitu. 

Fotky jsem si vypůjčil z internetového obchodu s těmito zbraněmi: http://www.drakkaria.com, samozřejmě s uvedením příslušného zdroje, přímo na fotkách.

Zbroje

Stejně jako meče si je mohli dovolit pouze zámožní, králové a podobní vysoce postavení vikingové. Používali především kroužkové zbroje, nebo vycpávané kabátce.

Mořeplavba

Vikingové byli také vynikajícími mořeplavci, za doby Erika Rudého a jeho syna, Leifa Eriksona dosáhli až břehů severní ameriky. Jejich lodě, známe Drakkary byly konstrukčně nejdokonalejšími plavidly, na jaké se na moři dalo narazit. Toho ovšem také vikingové využívali, a nejednou pořádali loupeživé plavby, za účelem získání kořisti a otroků.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

super!!!

(The Xenas, 4. 12. 2011 16:33)

Super článek. Pomohl mi když jsem měla referát o vikingech.A vůbec super stránky =D XD