Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základy lukostřelby

Názvosloví: Nátah – je to maximální síla,  kterou dokáže luk vyvinout, aby vypustil šíp. Na nátahu závisí dostřel luku.
                    Základka – vodící místo na těle luku, kam se zakládá šíp
                    Tětiva – to je takovej ten provázek kterým se napíná luk a pomocí něhož se střílí :-)

Pozor! U lukostřelby je velký rozdíl v tom jestli jste leváci nebo praváci. Následující postupy jsou psány pro praváky. Leváci budou postupovat přesně zrcadlově obráceně.

Správný postoj: K cíli se stavte vždy bokem  a mírně se rozkročte. Stůjte tak aby obě vaše nohy byly v linii střelby. Tělo držte též bokem a rovně. Žádné zaklánění ani předklánění (ničili byste si zbytečně páteř).

Správné držení:Držte luk v levé ruce a napínejte  tětivu pravou rukou (je pro vásObrazek silnější).  Luk držte pevně ale ne křečovitě. Mírně stočte zápěstí směrem k sobě a trochu povolte loket. Předejdete tak tomu že vás při vypuštění šípu uhodí tětiva do předloktí. Pokud máte silnější luk je víc než vhodné vyrobit si chránič. Tětiva se správně drží zaháknutím za poslední články ukazováčku, prostředníčku a prsteníčku. Šíp mějte na tětivě v drážce mezi ukazováčkem a prostředníčkem. Dlaň s prsty držte co nejvíc rovně (samozřejmě mimo posledních článku), palec směrem dolů do dlaně. Tímto držením získáte nejen možnost pořádně zamířit (vysvětlím níže) ale je to zároveň způsob jak rukou udržet největší nátah luku. Jednou a provždy prosím zapomeňte na držení šípu v tětivě pokrčeným ukazováčkem a palcem. Nejenže tímto způsobem nenatáhnete silnější luky protože je prostě neudržíte, nejenže nemůžete pořádně zamířit, ale je to ten největší a hlavní ukazatel podle kterého se pozná dobrý lučištník od špatného.
Při natahování luku by měla být ruka od lokte po ohnuté články prstů zcela povolená (nenatahujete svaly předloktí, ale paží).

Správné míření: Je v podstatě úplně stejné jako u palných zbraní, kdy se přes hledí  díváte na mušku a zaměříte cíl. U luku hledí nahrazuje tětiva a mušku nahrazuje hrana luku nad základkou. Přes tětivu podél hrany luku zaměřujeme cíl. Jak toho ale docílit?

Když natahujeme luk, ruku s tětivou si přitáhneme až k bradě, tak že ukazováček kopíruje bradu a lícní kost. Nebojte se ruku přiložit až těsně k obličeji (na obličej). Tětiva by vám pak měla procházet uprostřed vašich úst a dotýkat se špičky vašeho nosu. Mírným natočením hlavy doprava a zavřením levého oka pak můžete tím pravým nerušeně jakoby skrz tětivu a podél hrany luku mířit.U sportovní lukostřelby, kde se opravdu míří velmi přesně je míření skrz tětivu dokonce vyřešeno tzv. průhledem do tětivy.Je to malý kousek plastu, který se vkládá doprostřed mezi samotná vlákna tětivy a uprostřed něhož je malý otvor který pak slouží k míření. Tím se odstraní i poslední, byť malá, nepřesnost a člověk se pak opravdu dívá a míří samotným středem tětivy.

Vypuštění šípu: Tak jako u míření i tady je to hodně podobné palným zbraním. Pokrčené články prstů fungují obdobně jako spoušť. Prostě v klidu  míříte a když máte jasno, pouze povolíte poslední články. Zbytek těla zůstane strnulý. Běžnými chybami bývá povolení ruky držící luk nebo že ruka jež pouští tětivu ji následuje. Obojí záporně ovlivňuje dráhu letu.

Zásady střelby do lidí:
Nikdy nemiřte a nestřílejte na hlavu.
Snažte se nestřílet do slabin.
Pokud střílíte na někoho opravdu z blízka (5m a méně) nepoužívejte plný nátah luku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Can you copse the influence

(Acearryappette, 8. 10. 2018 6:00)

Poids est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-5mg/

What is a bracing blood power

(Aseafsoaps, 28. 7. 2018 20:30)

Torsion bras de quelqu'un est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre determination bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/recherche-cialis-pas-cher/

Rychlá lukostřelba

(Kaven, 19. 2. 2016 10:09)

To zmiňované "správné držení" a "správné míření" zdaleka není jediné možné, jen je v Evropě nejpopulárnější díky sportu a anglickým lukostřelcům. Pokud by vás zajímalo více možností, podívejte se na můj web - <a href="http://www.rychla-lukostrelba.cz">http://www.rychla-lukostrelba.cz</a> . A proč by vás měly zajímat? Protože jiné přístupy se více než hodí pokud chcete střílet rychle (třeba 1 šíp za 2 sekundy), v běhu, v terénu, nebo z koňského hřbetu.

luk&šipy

(Nayla, 8. 2. 2010 11:54)

zdravím ! :) užasný článek :)))) jen bych potřebovala poradit ... chci si udělat vlastní luk a vue jsem našla , že je nejlepsi jasan,tis a nebo bambus ... jen maly dotaz k tomu : Kde mam to drevo vzít ? xD

Re: luk&šipy

(sugr, 15. 6. 2011 14:02)

asi by to chtelo zajit do lesa :D

luk&šipy

(Nayla, 8. 2. 2010 11:54)

zdravím ! :) užasný článek :)))) jen bych potřebovala poradit ... chci si udělat vlastní luk a vue jsem našla , že je nejlepsi jasan,tis a nebo bambus ... jen maly dotaz k tomu : Kde mam to drevo vzít ? xD