Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je vlastně ,,dřevárna,,?

Dřevárny jsou hry v přírodě, při kterých hráči oblečení do historických kostýmů bojují mezi sebou dřevěnými replikami zbraní. Vznikly jako alternativa pro stolní hry na hrdiny (v ČeskuDračí doupě nebo anglické AD&D), při které hráči místo slovního popisu své akce předvádějí ve skutečnosti. Do stejné skupiny patří i LARPy, které jsou ovšem více než na boj zaměřeny na herecké výkony hráčů a pocity postav, které hráči představují. např.

Dřevárny v drtivé většině představují bitvy nebo výpravy družin dobrodruhů podle fantasyJ.R.R. Tolkien). Proto kostýmy i zbraně nebývají přesně historické ale snaží se přiblížit knihám a filmům. Dřevárna trvá většinou jeden den, větší akce bývají dvou nebo třídenní. V zájmu bezpečnosti se už upustilo od používání čistě dřevěných zbraní a dnes jsou kladeny poměrně velké nároky na jejich měkké a bezpečné obalení. Jsou však stále ještě hry které povolují neměkčené zbraně. Na rozdíl od historického šermu se hráči neučí žádnou techniku boje a bojují „jak to jde“. V největších bitvách v Česku bojuje až 1000 hráčů, nejmenší počet pro uskutečnění akce je naopak kolem 20 hráčů. literatury (představitelem je např.

Obsah

 

Systém hry

 

Boj

Závěrečná bitva na B5A
Závěrečná bitva na B5A

Existují různá pravidla pro boj, ale nejpoužívanější jsou v dnešní době pravidla sbp ASF( k nahlédnutí na stránkách asociace ASF.cz) a FAS. Hráči se snaží zasáhnout zásahové plochy na těle protivníka: To je trup, ruce od ramen po lokty a nohy od kyčlí po kolena. Při tom se samozřejmě snaží bránit zásahu svému. Pokud je hráč zasažen (zbraň se dotkne zásahové plochy a byl proveden viditelný nápřah), pak si odečte jeden život. Pokud jeho životy klesnou na nulu, je mrtev a obvykle se jde oživit do tábora své rasy (počká cca 5 minut a pak se může opět zapojit do hry). Zásahy mimo zásahové plochy jsou neplatné, krom toho jsou na těle ještě zakázané zásahové plochy (hlava, krk, rozkrok), na které se ani nesmí předstírat výpad a při opakovaném zasahování může být hráč ze hry vyloučen. I přes to, že nápřah musí být viditelný, je nutné pro jistotu zbraně před dopadem brzdit. Obvykle je zakázaný jakýkoli fyzický kontakt, zvlášť pak údery pěstí nebo kopy. Někde se povoluje chycení předloktí protivníka. Zásah lukem probíhá podobně, někde je ovšem platný pouze zásah do trupu. Obyčejně má hráč 3 nebo 4 životy.

Střet
Střet

 

Omezení zbraní

Požadavky na samotnou konstrukci zbraně jsou uvedeny v kapitole Dřevárnická zbraň. Pravidla FAS ale stanoví limity délky zbraní takto:

 • Jednoruční zbraň: Do 90 centimetrů délky (u seker se počítá největší naměřitelný rozměr). K jednoručním zbraním se téměř vždy používá štít.
 • Jedenapůlruční zbraň: Do 100 centimetrů délky. Tato zbraň se drží obouruč ale před dopadem je ji možné jednou rukou pustit a získat tak cenné centimetry, které mohou zajistit zásah protivníka. Štít se s nimi používat nedá. Sekery se počítají stejně jako u jednoručních.
 • Obouruční zbraň: Do 110 centimetrů délky. Po celou dobu se musí držet oběma rukama.
 • Luk: Maximální tah tětivy se obecně považuje jako 150N s tím, že se nesmí používat sportovní luky. Každý hráč si svůj luk vyrábí. Zvlášť přísná pravidla jsou pro šípy, které organizátor vždycky kontroluje.
 • Dýky: do 30cm, někde musí být celé měkké bez vyztužení.
 • Tesáky: do 60cm.

 

Herní prostředí

Dřevárny se skoro vždy odehrávají v lese. V případě bitev (viz druhy dřeváren) se hráči rozdělí podle stran, za které bojují a jako základnu používají svůj „hrad“, „město“ nebo „věž“, což je místo ohraničeném provázkem nataženým mezi stromy. Provázek symbolizuje stěny a je na jednom místě přerušen. Toto místo představuje bránu a v případě napadení města se všichni obránci shromáždí do řady a brání útočnímkům vniknout dovnitř (dle pravidel boje). Pokud útočníci bránu prolomí, mohou pak „vyrabovat“ město (získají body pro svou stranu nebo jinou herní výhodu). Pokud hráči zrovna nebrání města nebo na ně neútočí, mohou ještě bojovat o jiná strategická místa nebo se pokoušet plnit speciální úkoly od organizátorů. Mohou hledat speciální hráče (CP - cizí postavy), kteří mají nějaké informace nebo nabízejí za protislužbu herní peníze. Jiné CP například obchodují a za herní peníze je od nich možné koupit určité herní výhody (lektvary - papírek, který se při použití roztrhne a vrátí hráči několik ztracených životů, lepší zbraně - při zásahu vezmou obránci dva nebo víc životů). Obchod a herní cíle CP jsou mnohem více rozvinuty v LARPech. Jestliže hráč v boji „zemře“ (jeho životy klesnou na nulu), musí se vrátit do své věže a tam čekat určitý čas na „oživení“.

Často se na konci hry koná „závěrečná bitva“, ve které se sejdou úplně všichni hráči a rozdělí se na dvě strany, které se pak pokusí o vzájemné pozabíjení. Na velkých akcích se v závěrečné bitvě většinou ve formě počtu životů promítá skóre z celé bitvy před tím a přesná organizace umožňuje stanovit vítěze podle jejího výsledku. Na menších akcích se někdy bitva čistě pro pobavení hráčů zopakuje.

 

Organizace

Dřevárny organizují dobrovolné skupiny hráčů a někdy skautské oddíly. Hráči se o nich pak dozvídají ve většině z internetu z kalendářů na stránkách FAS a ASF.ASF je zároveň největší pořádající organizaci her na hrdiny v Česku. Její akce jsou pořádány pro široké spektrum hráčů. Mužete si vybrat jek z jednodeních bitev tak světů , které trvají až 4 herní dny a ůčastní se ji kolem 500 hráčů. Jednodenní akce obvykle navštěvují hráči z okolí místa konání, nejvyšší počty bývají kolem 150 lidí, zpravidla spíš 50–100. většinou se musí na akce hráči předem přihlásit. Hráči platí organizátorům drobné vstupné (10–30 Kč podle vybavení akce), které se používá na pokrytí nákladů na herní předměty, dopravu, atd… akce se pořádají vždy po roce, nejznámějším světem jsou Zlenice (cca 4 dny a 500 hráčů), bitvami pak Bitva pěti armád a Pán prstenů, obě existují v Moravské a České variantě. Na těchto akcích se setkávají hráči z celé republiky a počty dosahují až 1000 lidí. Vstupné se pohybuje kolem 100Kč a zahrnuje základní zázemí v táboře (WC, místo na louce na stan).

 Vybavení

 


 Dřevárnická zbraň

Meč
Meč

Na úplném začátku se používaly zbraně čistě dřevěné, které ale byly dost nebezpečné a často tak docházelo k zraněním (lze si představit, jak například dopadne nechtěná rána násadou od motyky do hlavy nebo přes prsty). Tento „dřevárnický pravěk“ už ale dávno vystřídaly zbraně jekorové a molitanové.

Nejčastěji používanou zbraní je bezesporu meč, speciálně meč z hokejky. Rozbité hokejce se uřízne čepel a zkrátí se na požadovanou délku. Hokejka se pak vsune do sešité jekorové čepele a přivrutuje. Jekorová čepel se ještě oblepí pro vyšší životnost a lepší vzhled kobercovou páskou. Meč se může dál vylepšovat, například se pro větší bezpečnost dá pod jekor vrstva molitanu, rukojeť se upraví rašplí do pohodlného tvaru a obalí kůží, někdo si vyrábí i olověnou hlavici meče na vyvážení.

Kromě mečů se používají i sekery (jejich čepel je celá jekorová a ohebná), různé palice a kladiva (ta bývají kromě topora celá molitanová) anebo řemdihy a jiné zvláštní zbraně. K jednoručním zbraním se používají většinou překližkové štíty.

Poslední skupinou zbraní jsou luky, které jsou limitovány maximálním tahem (oficiálně je to 150 N ale zpravidla rozhoduje organizátor osobně vyzkoušením a to bývá přísnější). Šípy mají místo špice měkké bambule (minimální rozměr je 5cm), které zajistí, že ani při zásahu oka nehrozí zranění. Obecně je ovšem na hlavu mířit zakázáno.

 

Dřevárnický kostým

Hráč skřeta na dřevárně
Hráč skřeta na dřevárně

Kostýmy na dřevárny velmi závisí na tom, za jakou stranu bojujete. Je sice technicky možné bojovat v jednom kostýmu za všechny strany, ale organizátoři proti tomu protestují a je to také potupa pro hráče. Na některých akcích, zvlášť těch velkých, je barva kostýmu už stanovena oraganizátory pro každou stranu závazně. Následují nejběžnější popisy kostýmů podle nejpoužívanějších ras:

 • Lidé – výsostná barva: modrá. Lidé mívají většinou jednoduché kostýmy, zpravidla upravené a udržované.
 • Skřeti – výsostná barva: černá. Skřeti mají na sobě buď otrhané hadry, které doplňují kožešinami, nebo hrozivá brnění s různými ostny a řetězy. Někdy je pro ně vytvořena i druhá skupina, která má barvu červenou (ovšem s černými doplňky). Většinou si také černou a červenou barvou malují obličej.
 • Elfové – výsostná barva: bílá. Elfové by měli mít honosný kostým který reprezentuje jejich vznešenost a výjimečnost. Zkušení hráči preferující tento národ to pravidlo ctí a někteří tráví výrobou kostýmu mnoho dní. Těch sice moc není , ale o to jsou jejich kostýmy hezčí.
 • Trpaslíci – Trpaslíci žádnou pevně danou barvu nemají. Někde to bývá žlutá nebo hnědá, ale to co je bezesporu odlišuje, jsou vousy. Trpaslík, který nemá vousy alespoň po hruď, jako by ani nebyl trpaslíkem. Hráči si umělé vousy vyrábějí a různě zaplétají a hodně z nich vypadá, jako by měli vousy pravé.
 • Vrrci - Vrrci jsou zvláštním typem postavy na Bitvě pěti armád. Jejich výsostnou barvou je černá a šedá, ale mohou být i hnědí a vzácně i bílí. Jejich kostým musí být z velké části ušitý z kožešin a povinnou výbavou bývá hlavová maska a ocas. Kostýmy jsou většinou velmi náročné na výrobu, ale věnuje-li se jim dostatečný čas, jsou velmi efektní.
 • Jiné národy a zvláštní hráči – Existuje ještě hodně dalších národů ve dřevárnách, ale už žádný nebývá tak často zastoupen. Jejich kostýmy bývají různé, stejně jako u hráčů hrajících speciální role. Ti navíc obohacují kostýmy o doplňky nebo vyrábějí úplně specifické, například dračí a zvířecí masky a podobně.

Je nutno podotknout, že na většině akcí se snaží barevné rozlišení kostýmů rušit. Cílem je dosáhnout i na dřevárnách vyšší kostýmové úrovně a roleplayingu (jako na LARPech), a proto jsou vyžadované kostýmy, které se k dané postavě (rase) hodím svým stylem a provedením - proč by třeba elf nemohl mít honosné červenozlaté oblečení?

 

Druhy dřeváren

 

Bitva

Nejčastější a na uspořádání nejjednodušší akce. Nevyžaduje žádné herecké schopnosti ani pokusy, hráči se rozdělí na několik národů (armád) a bojují proti sobě. Hlavním cílem bývá dobývání věží nepřátel a jeden úkol společný všem stranám (například získání mocného herního předmětu, definitivní obsazení daného území aj.). Strana, která úkol splní (může být rozhodnuto v závěrečné bitvě), se stává vítězem akce. Vítězové nedostávají žádnou odměnu, maximálně vlastní zadostiučinění (z části je to proto, že dřevárny spoléhají na poctivost hráčů, kterou by nějaká hodnotná výhra mohla ohrozit).

 

Družinovka

Tento druh akce se mnohem více podobá dobrodružství z klasických her na hrdiny. Hráči se rozdělí do více skupin po několika členech a plní zvláštní úkoly, jako například prohledávání různých míst nebo pátrání po nějakém tajemství. Kromě boje družin mezi sebou (střetne-li se jejich herní zájem) většinou hráči bojují s cizími postavami (CP) z řad organizátorů, kterých je na akci velké množství (představují specifické role v příběhu, v jeho průběhu je někdy mění). Hráči musejí ovšem také vyjednávat, sledovat nebo vyřešit logický problém, protože jejich herní cíl nemusí být násilím řešitelný.

 

Svět

Svět je nejsložitější akce a v podstatě je možné ho označit stejně dobře jako LARP. Vyžaduje po každém hráči vytvoření vlastní herní postavy a charakteru, který bude na akci hrát. Hráči mohou sledovat své vlastní herní cíle, spřádat intriky nebo se pokoušet získat bohatství v herní ekonomice. Na dřevárnových světech je ale stále kladen velký důraz na boj, čímž se nepatrně liší od typických LARPů. Světy jsou delší akce, často trvající týden nebo ještě déle. Hráči nejsou v hraní své postavy nijak limitováni a záleží jen na nich, jak průběh akce ovlivní. Pokud má hráč například hrát postavu nejvyššího velitele královského vojska, může se klidně pokusit zavraždit krále a dosadit se na jeho místo, spřádat intriky nebo donášet informace nepříteli. To například na bitvách není možné.

 

Externí odkazy

Organizace zabývající se dřevárnami

 • ASF – Asociace fantasy - Český portál o dřevárnách
 • FAS – Fantasy asociace
 • Pravidla FAS – Nejpoužívanější herní pravidla
 • Pravidla DAK – Nejaktuálnější herní pravidla
 • SBP ASF- Sjednocená bojová pravidla. Každoročně aktualizovaná pravidla boje, snažící se co nejvíce podobat skutečnosti.
 • Drevarny.cz – Český portál o dřevárnách
 • Kalendář ASF – Nejobsáhlejší kalendář akcí, volné přispívání
 • Kalendář DAK – Moravský kalendář akcí, možnost registrace na akci, diskuze…

Stránky akcí

 • B5A – Bitva pěti armád v Čechách
 • Bitva o Dargorath – Nejstarší ostravská bitva
 • Zlenice – Největší český svět
 • Zeměmoří - Projekt propojených světů, umožňující přenášení jedné postavy do více her. Pravidla se co nejvíce snaží přiblížit skutečnosti.

Stránky různých klubů

 • Snaga - Snaga, jedna z nejlepších skřetích skupin
 • Tepelgurth - Tepelgurth, další skřetí skupina
 • Štítonoši - Štítonoši, lidská skupina
 • Aurion - Skupina Elfů(jsou přibližně půl na půl půlka Elfové půlka Trpaslíci)
 • Měsíšní Vlci - Skupina, jezdící převážně za Temno
 • Mrchožrouti - Další skupina Temna
 • Brněnské Svině – Brněnská skupina věnující se dřevárnám a larpům.

 

Některé obrázky nejdou vidět zobrazíte je když kliknete na takový ty dva čtverečky vedle nich.Jo a pište do komentářů...

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dotaz

(marco, 2. 1. 2011 15:01)

ahoj prosímtě jak je to s kušimi jsou povoleny???