Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základy šermu

 

Základní šermířský postoj - střeh
Začneme u postoje při šermu. Základním postojem šermíře je střeh (ó, jak překvapivé, není-liž pravda :-)). Ten dodává šermíři rovnováhu, stabilitu, krytí těla a schopnost rychlého přesunu všemi směry. Vypadá to zhruba (hodně zhruba) takto:

Obrazek

Rozkročte se, dejte jednu nohu dopředu a pokrčte koleno tak, aby zakrývalo špičku nohy. Zadní nohu dejte patou 90° ku přední noze. Přední koleno neohýbejte, ani nalevo, ani napravo, mějte jej vždy rovně, přímo vůči nepříteli.

Obrazek

Seky a kryty

Nejdůležitější na seku je nápřah. Ten by měl vypadat zhruba takhle:

Obrazek

 

Proč je druhý obrázek (zápřah) špatně? Především trvá dlouho, než seknete. Zkušený oponent by měl spoustu času probodnout vás dřív, než byste sek vůbec dokončili.


Seky

Jak tedy sekat? Nápřah je veden s uvolněnýma rukama, zhruba v polovině seku ruce mírně napněte, aby dopředu šla nejprve čepel meče, ne hlavice :-). Sek by měl být veden rovně, plynule a s razancí (pozor, ne přehnanou silou). Také nezapomeňte, že při seku se dělá krok vpřed (oponent pak krok vzad, pokud nemá v plánu nějaký nechutný fígl :-)). Tedy nezapomeňte, že první jde čepel a až za ní jdete vy! Do kroku se pusťte zhruba v polovině seku.

Obrazek

 

seká se buďto šikmo, na klíční kost (z obou stran)

nebo přímo na hlavu a to svisle (ne nijak šišatě)
do pasu (z obou stran); seká se vodorovně
do pasu, tentokrát ovšem zespodu (takový obrácený sek shora na klíční kost)

Obrazek


To nejdůležitější na konec – Kryty

Před seky je také potřeba se nějak krýt. K tomu slouží kryty. Pro vás budou zřejmě důležitější než seky; vždy je na prvním místě zachránit vlastní život, pobít co nejvíce nepřátel je věc druhá. Pokud kryjete sek, mějte ruku povolenou aby mohla lépe vstřebat energii protivníkova úderu a mějte ji dostatečně daleko od těla. Mohlo by se také stát, že sek sice vykryjete, ale protivník vás zraní následným řezem.

Snažte se krýt co nejblíže záštity, horní částí čepele neudržíte silnější seky. Počítejte s tím, že po vykrytí vám ruka s mečem nezůstane na tom místě na kterém jste chtěli aby zůstala.

Krýt se dá několika způsoby:

seky na hlavu – čepel nastavte vodorovně a dopředu nad svou hlavu (resp. co nejdále a co nejvýše od hlavy to půjde)

seky na klíční kost – buďto můžete krýt normálně (hrot meče vzhůru) nebo klíčem (hrot dolů). V obou případech vaši čepel nastavujete kolmo na soupeřovu.

Také můžete krýt šikmo, to je lepší zejména pří silnějších secích (energie se rozloží rovnoměrně a sveze se po čepeli – výhoda oproti svislému krytu je ta, že nepotřebujete tolik síly a je menší pravděpodobnost zlomení zbraně), ovšem má také nevýhodu, tímto způsobem se kryje hůř, máte menší krycí plochu. Doporučoval bych vám spíše krýt kolmo. Pro začátek je to bezpečnější.
seky na pas – také kryjete kolmo na protivníkovu čepel, nedoporučuji klíč (hrot směrem k zemi), nedáte do toho tolik síly jako když kryjete hrotem nahoru a je velká pravděpodobnost, že váš kryt bude proražen.
seky na pas zespodu – také kryjte kolmo. Meč je zhruba v takové pozici v jaké bude při dokončení seku na klíční kost.
seky na rozkrok – kryjte tím způsobem, jako seky na hlavu, s tím rozdílem, že dáte meč co nejníže

 

Obrazek


Pamatujte – pokud dostanete ránu, je to vaše chyba. Kryjte tak, abyste zasaženi nebyli!!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Prezentování šermu

(Vévoda Štěpán de Duras, 28. 4. 2013 20:32)

Celkem povedená ukázka základů v šermu.

proč jsou vůbec zbraně

(martin1, 3. 6. 2012 18:36)

proč jsou vůbec zbraně proč je používáme můžem je moužívat jen na obranu a ten kdoby mněl zbran tak bi měl jít do vězení to mislím i policajty protoře zloději mouzžíva jí zbraně jak obraně nabo i někde k útoku proč nezníčíte zbraně mohlibisme bojova s mečemi a dalšíma .......... tak proč nezničíte zbraně .

Re: proč jsou vůbec zbraně

(Pavel z Alberovic, 3. 3. 2013 19:58)

Já Ti slibuju, milý pacifisto Martine, že až se naučíš psát správně a hezky Česky, pak ti rád odpovím na tvou, docela hloupou, otázku.

Stížnost

(Telmplář, 16. 2. 2011 18:57)

Chce to ty obrázky

Doplnky

(Filip, 25. 4. 2009 15:08)

Ty fotky se nezpobtazuji pak jsou k nicemu.Uloz je v jinem formatu.